- Szczegóły
-
Utworzono: środa, 11, grudzień 2013
Podczas przeprowadzki poza przewiezieniem rzeczy, mebli czy sprzętu trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu i przetransportowaniu zwierząt. Pamiętaj, że bez względu na to, jakie masz zwierzę w domu, przeprowadzka to duży stres także dla niego. Ci wierni towarzysze wyczuwają podenerwowanie swoich właścicieli i same też mogą być zaniepokojone i rozdrażnione. Dlatego, podczas ogólnego zamętu i nieporządku towarzyszącemu pakowaniu, pamiętaj o tym, aby swojemu pupilowi poświęcić chwilę uwagi. Z resztą Tobie chwila przerwy też się przyda..
Żeby przeprowadzka odbyła się bezpiecznie dla wszystkich członków rodziny przygotowaliśmy kilka wskazówek:
Przewożenie gryzoni i ptaków
- Gryzonie i ptaki można przewozić bezpośrednio w klatce, po wcześniejszym usunięciu z niej elementów ruchomych (poidełka, miseczki, domki) lub w specjalnym pojemniku transportowym.
- Klatkę należy obłożyć tekturą z wcześniej zrobionymi otworami, które umożliwią oddychanie. Zaciemniona klatka sprawi, że nasz szczur, królik albo kanarek będzie się czuł bezpieczniej.
Przeprowadzka rybek i akwarium
- Przed zaplanowanym łowieniem ryb nie karm ich przez minimum jeden dzień, dzięki czemu rybki łatwiej zniosą stres związany z podróżą.
- Odłowione ryby i inne zwierzęta umieść w pojemniku z wodą z akwarium, i doprowadź do niego wężyk z powietrzem.
- Z akwarium spuść wodę do poziomu 5 - 10cm, pozostawiając żwir oraz część dekoracji w nienaruszonym stanie. Jeśli masz taką możliwość, to warto zabezpieczyć trochę „starej wody z akwarium", która przyda się po dotarciu do nowego mieszkania.
- Pamiętaj o usunięciu i zabezpieczeniu dużych kamieni i elementów dekoracyjnych akwarium, które mogą stłuc szybę podczas transportu. Najlepiej zapakować je do osobnego kartonu, który możesz umieścić w akwarium.
- Do górnej krawędzi akwarium przyklej za pomocą taśmy lub silikonu szybę/ dyktę/ pleksę o wymiarach dna akwarium i całość zabezpiecz styropianem.
- Podczas transportu dobrze byłoby, aby pojemnik z rybkami był napowietrzany przez brzęczyk zasilany bateryjnie.
- Po ulokowaniu akwarium w nowym miejscu, ułóż kamienie i elementy dekoracyjne, wlej trochę „starej" wody i uzupełnij świeżą, uzdatnioną preparatem neutralizującym. Warto dodać szczepy bakterii, które pozwolą na szybsze zarybienie zbiornika. Po jednej dobie możesz wpuścić rybki.
Transport zwierząt terrariowych
- Węża najlepiej przeprowadzać w bawełnianym worku i w pudełku z papierem, a jaszczurki w kartonowych pudełkach z otworami.
- Terrarium zabezpieczamy taj jak akwarium.
Transportowanie kota
- Dla kotów najlepszym rozwiązaniem jest specjalny transporter dopasowany do jego rozmiarów. Odpowiednio przypięty i zabezpieczony przed ewentualnym przemieszczaniem.
Przeprowadzka z psem:
- Psy również możemy przewozić w specjalnych transporterach, które zapewnią bezpieczeństwo i relatywny spokój w trakcie podróży.
- Możemy również przewozić je „luzem", wówczas warto zaopatrzyć się w specjalny pas bezpieczeństwa przeznaczony dla psa – dzięki temu pies będzie zabezpieczony w przypadku gwałtownego hamowania a dodatkowo, nie będzie się kręcił w samochodzie.
- Podczas jazdy nie zapominaj o przystankach. Po około 2-3 godzinach należy zrobić 15 minutowy postój, aby pies mógł rozprostować łapy, napić się wody i załatwić swoje potrzeby.
RADA: Na czas pakowania i przeprowadzki warto w przypadku kotów i psów rozważyć oddanie ich pod opiekę rodziny, przyjaciół lub do specjalnie przystosowanych hoteli dla zwierząt. Można dzięki temu zaoszczędzić sobie dodatkowych stresów, ale wszystko zależy od zażyłości i Waszych charakterów.
Przeprowadzka międzynarodowa a przewóz zwierząt
Żeby uniknąć wszelkich przykrości i sprawnie przeprowadzić się ze wszystkimi członkami rodziniy, przed przeprowadzką sprawdź koniecznie wymogi prawne danego państwa dotyczące przewozu zwierząt.
Między krajami Unii Europejskiej można przewozić psy lub koty. Jednak w tym celu nasz czworonożny przyjaciel musi:
- Posiadać paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC)
- Posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie
- Mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż
UWAGA: W niektórych krajach UE paszport dla zwierząt jest niewystarczający i konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wsazówką przeprowadzka będzie w miarę możliwości przyjemna dla wszystkich.