24h
+48 601 74 39 52

Porady: Postępowanie z tzw. elektrośmieciami

smietnikPodczas przygotowań do przeprowadzki często okazuje się, że posiadamy zdecydowanie zbyt wiele niepotrzebnych przedmiotów, które tylko zagracają mieszkanie. Przeprowadzka to świetny pretekst do pozbycia się wszelkich zbędnych rzeczy - w końcu któż chciałby pakować, transportować, a później rozpakowywać w nowym miejscu coś, co i tak nie będzie użytkowane? Idea maksymalnej selekcji przenoszonych do nowego mieszkania rzeczy jest bardzo dobra, ale... musimy pamiętać, że nie wszystkie ze zbędnych przedmiotów możemy tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Do problematycznych rzeczy należą choćby tzw. "śmieci elektroniczne". W świetle Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. są to odpady niebezpieczne, których nie można umieszczać w pojemnikach razem z innymi odpadami; postępowanie takie jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 500 do 5000 zł. Ustawodawca stworzył obszerny katalog takiego sprzętu - tak wygląda on w skrócie:

 

Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

Należą do nich między innymi chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki, piece elektryczne, elektryczne płyty grzejne, mikrofalówki, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne etc.

 

Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

Do tej grupy zaliczono na przykład odkurzacze, maszyny do szycia i urządzenia im podobne, żelazka, tostery, frytownice, młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do strzyżenia i suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu, zegary, zegarki, wagi i inne.

 

Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

Do śmieci elektronicznych z tej grupy zaliczamy komputery, stacje robocze, drukarki, laptopy i akcesoria do nich, notebooki, notepady, kopiarki, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, kalkulatory, terminale, faksy, telefony - także bezprzewodowe i komórkowe itd.

 

Sprzęt audiowizualny

W tej kategorii znajdziemy odbiorniki radiowe i telewizyjne, kamery video, sprzęt video, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne i inne.

 

Sprzęt oświetleniowy

Do tej grupy ustawodawca zaliczył między innymi liniowe i kompaktowe lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, niskoprężne lampy sodowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli swiatła, z wyjątkiem żarówek.

 

Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych

W tej kategorii mieszczą się na przykład wiertarki, piły, narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania, narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań, narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.

 

Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy

Wśród tej grupy znajdziemy kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty uruchamiane monetą, banknotem, żetonem lub podobnym artykułem, pozostałe zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy.

 

Istnieją jeszcze trzy grupy wymienione przez ustawodawcę, czyli wyroby medyczne, przyrządy do nadzoru i kontroli oraz automaty do wydawania, natomiast nie są one istotne dla statystycznego Kowalskiego.

 

Każdy sprzęt wymagający "specjalnego traktowania" przez chcącego się go pozbyć użytkownika, powinien być oznaczony symbolem wskazującym na selektywne zbieranie sprzętu elektrycznego i elektronicznego - symbol ten składa się z przekreślonego, kołowego kontenera na odpady - z pozbywaniem się tak oznakowanych przedmiotów powinniśmy szczególnie uważać.

No dobrze, ale... skoro nie na śmietnik, to gdzie powinny trafić niepotrzebne nam już sprzęty? Otóż każdy z nich można bezpłatnie zostawić w sklepie - przy zakupie nowego - lub oddać do specjalnych punktów zbiórki, systematycznie uruchamianych w Polsce. Ich prowadzeniem i obsługą zajmują się między innymi organizacje powoływane i finansowane przez producentów, na których obowiązek zagospodarowania zużytych sprzętów nakłada prawo. W Internecie bez problemu znajdziemy punkt zlokalizowany blisko nas, abyśmy mogli legalnie pozbyć się zbędnej elektroniki i podobnych przedmiotów.

 

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Kontakt

Przeprowadzki Szczecin - Transport Szczecin
tel. kom:+48 601 74 39 52