24h
+48 601 74 39 52

Przeprowadzka - jak przygotować do niej dziecko?

Planując przeprowadzkę, często skupiamy się na kwestiach czysto organizacyjnych. Czasem zapominamy, że wraz z nami przeprowadza się mały człowiek, dla którego zmiana miejsca zamieszkania zazwyczaj jest jeszcze bardziej stresująca, niż dla nas. Stres ten można i trzeba minimalizować - wystarczy poświęcić dziecku odrobinę czasu i przygotować do tej sporej życiowej rewolucji.

 

Przede wszystkim - uprzedźmy dziecko odpowiednio wcześnie o planowanych zmianach. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę - jest to błąd, który popełnia wielu rodziców. Boją się oni reakcji malucha, więc maksymalnie odsuwają w czasie to, co nieuniknione, myśląc, że "jakoś to będzie". Efekt? Dziecko nie tylko jest przestraszone, ale ma też poczucie krzywdy, bo wszystkie decyzje zapadły bez próby rozmowy z nim.

 

Informując pociechę o planowanej przeprowadzce, uzasadnijmy ją. Postarajmy się pokazać dziecku, jakie korzyści ono odniesie - na przykład większy pokój, bliskość szkoły albo ulubionych miejsc rekreacji. A może niedaleko mieszka najlepszy przyjaciel naszego malucha? To wszystko warto podkreślać, by nieco osłodzić rozłąkę z dotychczasowym domem. Największe wyzwanie stoi przed nami w momencie, którym przeprowadzamy się nie do innej dzielnicy, ale do innego miasta. Musimy mieć świadomość, że dla naszego dziecka oznacza to zmianę szkoły, kolegów, a często także oddalenie od pozostałych członków rodziny. Nie dziwmy się więc, że będziemy musieli zmierzyć się z buntem i łzami naszej pociechy. Pozwólmy jej na to, pamiętajmy, żeby nie dać wyprowadzić się z równowagi. Zapytajmy dziecko, czego się boi i spróbujmy nieco rozwiać jego wątpliwości. Jeśli do tematu podejdziemy ze zrozumieniem, maluch na pewno pogodzi się z naszą decyzją. Warto też pamiętać, że wszelkie emocje dziecka często są odbiciem tego, co czujemy my sami. Jeśli w domu będzie panować atmostfera podekscytowania i radości, a nie strachu, jest spora szansa, ze "podchwyci" to też nasze dziecko.

 

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie rodzinnej wycieczki w nowe miejsce - jeśli będzie się ono kojarzyło z zabawą i rozrywką, pociecha dużo chętniej przystanie na przeprowadzkę. Kino, plac zabaw, basen, pyszne lody - to wszystko nasze atuty w negocjacjach. Wycieczka ma też kolejną zaletę - w momencie przeprowadzki dziecko będzie już odrobine oswojone z nowym otoczeniem, nie będzie tam po raz pierwszy, więc na pewno łatwiej pogodzi się z tym, że już tam zostaje.

 

Kolejna rzecz - zaangażujmy malucha w cały proces przeprowadzki. Opowiedzmy o firmie transportowej, wspólnie zapakujmy zabawki, zaplanujmy rozmieszczenie wszystkich przedmiotów w nowym miejscu. Pozwólmy dziecku podjąć decyzję, co do koloru i wystroju jego nowego pokoju. Na pewno sprawi mu to dużo radości.

 

Mamy nadzieję, że Wasza przeprowadzka będzie radosna - i dla Was, i dla dzieci.;)

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Kontakt

Przeprowadzki Szczecin - Transport Szczecin
tel. kom:+48 601 74 39 52