24h
+48 601 74 39 52

Mieszkanie wynajmowane - na co zwrócić uwagę?

Obecnie wiele rodzin nie może sobie pozwolić na luksus posiadania własnego mieszkania. Z różnych przyczyn - najczęściej braku stabilizacji zawodowej i coraz mniejszej dostępności kredytów. Gdzieś mieszkać jednak trzeba - i tu pojawia się inna opcja, czyli wynajem. Przy wynajmie jest oczywiście o wiele mniej formalności, niż przy kupnie, natomiast nie dajmy się zwieść - w tym przypadku również musimy zachować czujność. 

 

Kiedy już podejmiemy decyzję o wynajmie, musimy zastanowić się, jakiego lokum potrzebujemy - i, przede wszystkim, na jakie nas stać. Jeśli jeszcze studiujemy i nie mamy rodziny, wybór kawalerki wydaje się kuszący - pozwala na zachowanie pełnej prywatności. Jest jednak dość drogim rozwiązaniem. Dużo bardziej ekonomicznym wyjściem jest wynajęcie pojedynczego pokoju, albo całego mieszkania wspólnie ze znajomymi. Na pewno taka opcja ma swoje minusy - brak intymności oraz konieczność ciągłego wypracowywania kompromisów (na przykład w kwestii sprzątania) to główne z nich.

 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że letnie miesiące - lipiec, sierpień i wrzesień - zdecydowanie nie sprzyjają poszukiwaniu mieszkania. Owszem, jest wtedy najwięcej ofert, ale jest również spora konkurencja ze strony przyszłych studentów, a ceny nie należą do najniższych. Jeśli zależy nam na mieszkaniu w dobrej lokalizacji i cenie, poszukiwania trzeba zacząć już wcześniej.

 

Mieszkania możemy szukać sami (tutaj pomocne bywają wszelkiego rodzaju portale internetowe) lub razem z pośrednikiem - ta opcja pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nieoceniona może okazać się pomoc rodziny i znajomych - warto ich popytać, czy nie szukają lub nie znają kogoś poszukującego lokatora do swojego mieszkania. Możemy również sami zamieścić (na przykład w Internecie) ogłoszenie o poszukiwaniu pokoju/mieszkania, w którym zaznaczymy szczegółowo, jaki rodzaj lokum nas interesuje i jakie kryteria są dla nas ważne - to pozwoli uniknąć niepotrzebnych telefonów. Jeśli zdecydujemy się na powierzenie wynajmu pośrednikowi, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji. Najczęściej koszt ten jest równy wysokości jednomiesięcznego czynszu. Ale często okazuje się, że warto go ponieść - dobry pośrednik nie tylko wyszuka za nas oferty, ale i sprawdzi stan prawny wybranej przez nas nieruchomości (jest to niesłychanie ważne; musimy wiedzieć, czy osoba, która na umowie będzie widnieć jako wynajmujący, faktycznie jest właścicielem danej nieruchomości) oraz przygotuje umowę i wynegocjuje jej warunki, gdy okaże się, że wszystko jest w porządku. Dopilnuje też spraw związanych z przekazaniem mieszkania. Warto korzystać ze sprawdzonej agencji pośrednictwa - tylko licencjonowani pracownicy mają obowiązkowe OC.

 

Wybierając mieszkanie, poza oczywistymi parametrami, takimi jak wielkość, rozkład pomnieszczeń, cena, lokalizacja itp., warto zwrócić też uwagę na umeblowanie - może się okazać, że już na starcie będziemy musieli doposażyć mieszkanie, najprawdopodobniej na własny koszt. Jeśli nie mamy własnych mebli, lepiej znaleźć mieszkanie w pełni wyposażone lub umówić się z właścicielem, że sam uzupełni braki zgodnie z naszymi potrzebami.

 

Bardzo ważne jest podpisanie umowy najmu - bez niej praktycznie nie mamy żadnych praw. Przykładowe umowy możemy znaleźć w Internecie. Najważniejsze, żeby w takiej umowie znalazły się szczegółowe dane stron, czyli wynajmującego i najemcy, dokładne określenie i opisanie lokalu, wysokość czynszu i ewentualnie sposób jego waloryzowania, informacja o wszelkich dodatkowych kosztach, na przykład kaucjach, opłatach za media itp., wykaz praw i obowiązków obu stron, data zawarcia umowy, czas jej trwania i warunki wypowiedzenia. Do umowy warto dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, który dokładnie określi stan wynajmowanego przez nas mieszkania i zabezpieczy nas przed ewentualnymi nieuczciwymi roszczeniami wynajmującego - zwłaszcza, jeśli wpłacaliśmy mu kaucję.

 

To tylko kilka z najważniejszych zasad pomocnych przy wynajmie mieszkania. Mamy nadzieję, że pozwolą uniknąć kłopotów i cieszyć się nowym, choć nie własnym, mieszkaniem.

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Kontakt

Przeprowadzki Szczecin - Transport Szczecin
tel. kom:+48 601 74 39 52