24h
+48 601 74 39 52

Czas zabezpieczyć dom przed złodziejami

Za oknami słońce, wakacje nadchodzą wielkimi krokami, a większość z nas z błogością oczekuje na letni urlop. Statystyki są jednak nieubłagane - najwięcej włamań notuje się właśnie latem. Warto więc przed nadchodzącym wypoczynkiem zabezpieczyć swoje mieszkanie. Producenci drzwi, alarmów, zamków itp. oraz wszelkiej maści firmy ochroniarskie dysponują coraz szerszą ofertą. Trzeba jednak wiedzieć, jak z niej rozsądnie korzystać.

 

Koszty, które będziemy musieli ponieść, wahają się od kilkuset złotych za najprostsze rozwiązania do kilkunastu tysięcy za kompletny, wielofunkcyjny system chroniący przed złodziejami. Faktem jest, że profesjonalny włamywacz, dysponujący odpowiednim sprzętem, jest w stanie obejść właściwie każde zabezpieczenie. Sforsowanie tzw. drzwi antywłamaniowych zajmie mu dosłownie kilka minut, a wyłączenie systemu domu inteligentnego - około minuty. W dodatku wszystko zrobi w taki sposób, ze żaden sąsiad nie będzie miał szansy czegokolwiek usłyszeć. Pocieszające jest to, że tego typu profesjonaliści bardzo rzadko próbują dostać się do zwykłych domów i mieszkań. Zdecydowana większość zgłaszanych policji rabunków to dzieło intruzów próbujących wybić szybę, wyważyć drzwi, rozwiercić zamki etc. - a przed tym zabezpieczyć się jest stosunkowo łatwo.

 

Obecnie wielką popularnością cieszą się bardzo skomplikowane systemy elektroniczne - jednak trzeba mieć świadomość, że są jednocześnie najłatwiejsze do pokonania. Oczywiście nie znaczy to, że należy poprzestać wyłącznie na tradycyjnych formach ochrony budynku, natomiast na pewno powinno nas to skłonić do dokładnego prześwietlenia gwarancji, którą na system daje firma i przedyskutowania tejże z naszym agentem ubezpieczeniowym - co prawda każde towarzystwo ubezpieczeniowo obowiązkowo musi uwzględnić to, że dom jest pod ochroną, natomiast rzeczoznawcy pracujący dla niego mają ogromną wiedzę na temat tego, jak w praktyce działa dany system. Warto z tej wiedzy skorzystać.

 

Pamiętajmy też, by samemu nie stać się ofiarą wybranego przez siebie systemu - zaawansowane czujki mogą narobić sporo kłopotu, jeśli na przykład mieszkamy z psem lub kotem, który lubuje się w nocnych spacerach po ogrodzie. Z kolei aktywna nocą ochrona wnętrza domu może sprawić, że uciążliwymi konsekwencjami będzie się kończyć byle wycieczka z sypialni do toalety położonej na innym piętrze domu.

 

Z tradycyjnych rozwiązań sporą popularnością cieszą się kraty w oknach, natomiast wciąż mają one więcej wad, niż zalet. Przede wszystkim pochłaniają sporą część światła dziennego i skutecznie uniemożliwiają ewakuację w razie pożaru. A stopień ochrony jest bardzo wątpliwy - wystarczy, że złodziej schłodzi kraty sprężonym ciekłym azotem i uderzy w nie na przykład młotkiem - a krata natychmiast pęknie. Zamiast krat, producenci proponują grube szyby, klejone wraz z warstwami folii, bardzo trudne do zbicia, wyposażone w dodatkowe elementy antywłamaniowe i klamki zamykane na kluczyk.

 

Wymienić na nowe można również zamki - zamiast typowych zamków z ząbkowanym kluczem producenci proponują skomplikowane mechanizmy zapadkowe i z wieloma zastawkami. Dla kogoś, kto nie ma oryginalnego klucza, otworzenie takiego zamka będzie bardzo trudne. Przy określeniu jakości zamka, pomocna będzie klasyfikacja alfabetyczna: te atestowane podzielone są na klasy A, B i C. Im wyższa klasa, tym lepsza. Pamiętajmy też, że nawet najwyższej jakości zamki zdadzą się na nic, jeśli nasze drzwi nie są wystarczająco solidne; złodziej, zamiast bawić się w otwieranie zamka, po prostu wyważy całość.

 

To tylko część z dostępnych zabezpieczeń. Niezależnie od nich warto pamiętać, że nie ma lepszego sposobu na złodzieja, niż dobry, czujny sąsiad. A artykuł o utrzymywaniu serdecznych relacji z sąsiadami znajdziecie w archiwum naszego bloga.;)

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Kontakt

Przeprowadzki Szczecin - Transport Szczecin
tel. kom:+48 601 74 39 52