24h
+48 601 74 39 52


Jeśli mieszkamy w bloku i/lub zamierzamy się do niego przeprowadzić, musimy uwzględnić ten fakt w swoich przeprowadzkowych planach. Ponieważ nie jesteśmy sami, o wszelkich czynnościach powodujących hałas musimy uprzedzić sąsiadów - zwłaszcza, jeśli nasza przeprowadzka jest zaplanowana na późniejsze godziny. Szczególnie, że nasi wyczuleni na obcych sąsiedzi mogą wpaść na pomysł, że panowie wychodzący z naszego lokum to wcale nie ekipa przeprowadzkowa, a podszywający się pod nią złodzeje. Jeśli zadzwonią na policję, stracimy cenny czas na wyjaśnienie całej sytuacji.

 

Rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać, jest kilka. 

Przede wszystkim - jeśli wyprowadzamy się z zamkniętego osiedla lub na takie wprowadzamy, koniecznie musimy załatwić pozwolenie na wjazd samochodu z naszymi rzeczami. Zazwyczaj taką zgodę wydają ochroniarze lub administrator osiedla. Przeważnie uzyskamy pozwolenie od ręki; chyba, że nasza przeprowadzka przypada na okres weekendowy - wtedy istnieje spore ryzyko, że upoważniona do takich czynności osoba przebywa na urlopie. Kiedy już będziemy rozmawiać z kimś decyzyjnym, dowiedzmy się, czy możemy podjechać samochodem bezpośrednio pod klatkę schodową - to bardzo ułatwiłoby załadunek/wyładunek.

 

Kolejna kwestia - nie wszystkie bloki są wyposażone w windę. Jeśli jej nie ma, będziemy zmuszeni wszystko przenieść przez klatkę schodową. W takiej sytuacji warto posprzątać ją przed całą operacją, bo wszelkie przedmioty typu szafy, regały, kwiaty w doniczkach, rowery etc. mogą zwyczajnie przeszkadzać - i nam, i ekipie przeprowadzkowej. Pamiętajmy też o usunięciu wszelkich śladów (czyli m.in. o zamieceniu i umyciu schodów) po swojej przeprowadzce - to, że podczas niej komuś coś się wyleje, wysypie lub zabrudzi, jest więcej niż pewne.

 

Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy dostęp do windy. Ideałem by było, gdyby w naszym bloku była winda towarowa - w tym przypadku trzeba się tylko dowiedzieć, czy nie jest zablokowana i do jej odblokowania nie jest potrzebny klucz. Jeśli tak, musimy skontaktować się z administratorem budynku i ubłagać go o pożyczenie klucza na dzień przeprowadzki.;) Musimy pamiętać, że im więcej pracownicy firmy przeprowadzkowej wezmą w ramach jednego kursu, tym mniej czasu będą potrzebowali na całą przeprowadzkę - a to przekłada się bezpośrednio na jej cenę. Problem pojawia się, gdy w budynku jest tylko jedna winda - w takiej sytuacji poinformujmy niezwłocznie sąsiadów, że w tym jednym dniu dostęp do windy może być nieco utrudniony - to z pewnością zostanie miło odebrane i ocali nasze sąsiedzkie relacje.

 

Powodzenia!;)

Obecnie wiele rodzin nie może sobie pozwolić na luksus posiadania własnego mieszkania. Z różnych przyczyn - najczęściej braku stabilizacji zawodowej i coraz mniejszej dostępności kredytów. Gdzieś mieszkać jednak trzeba - i tu pojawia się inna opcja, czyli wynajem. Przy wynajmie jest oczywiście o wiele mniej formalności, niż przy kupnie, natomiast nie dajmy się zwieść - w tym przypadku również musimy zachować czujność. 

 

Kiedy już podejmiemy decyzję o wynajmie, musimy zastanowić się, jakiego lokum potrzebujemy - i, przede wszystkim, na jakie nas stać. Jeśli jeszcze studiujemy i nie mamy rodziny, wybór kawalerki wydaje się kuszący - pozwala na zachowanie pełnej prywatności. Jest jednak dość drogim rozwiązaniem. Dużo bardziej ekonomicznym wyjściem jest wynajęcie pojedynczego pokoju, albo całego mieszkania wspólnie ze znajomymi. Na pewno taka opcja ma swoje minusy - brak intymności oraz konieczność ciągłego wypracowywania kompromisów (na przykład w kwestii sprzątania) to główne z nich.

 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że letnie miesiące - lipiec, sierpień i wrzesień - zdecydowanie nie sprzyjają poszukiwaniu mieszkania. Owszem, jest wtedy najwięcej ofert, ale jest również spora konkurencja ze strony przyszłych studentów, a ceny nie należą do najniższych. Jeśli zależy nam na mieszkaniu w dobrej lokalizacji i cenie, poszukiwania trzeba zacząć już wcześniej.

 

Mieszkania możemy szukać sami (tutaj pomocne bywają wszelkiego rodzaju portale internetowe) lub razem z pośrednikiem - ta opcja pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nieoceniona może okazać się pomoc rodziny i znajomych - warto ich popytać, czy nie szukają lub nie znają kogoś poszukującego lokatora do swojego mieszkania. Możemy również sami zamieścić (na przykład w Internecie) ogłoszenie o poszukiwaniu pokoju/mieszkania, w którym zaznaczymy szczegółowo, jaki rodzaj lokum nas interesuje i jakie kryteria są dla nas ważne - to pozwoli uniknąć niepotrzebnych telefonów. Jeśli zdecydujemy się na powierzenie wynajmu pośrednikowi, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji. Najczęściej koszt ten jest równy wysokości jednomiesięcznego czynszu. Ale często okazuje się, że warto go ponieść - dobry pośrednik nie tylko wyszuka za nas oferty, ale i sprawdzi stan prawny wybranej przez nas nieruchomości (jest to niesłychanie ważne; musimy wiedzieć, czy osoba, która na umowie będzie widnieć jako wynajmujący, faktycznie jest właścicielem danej nieruchomości) oraz przygotuje umowę i wynegocjuje jej warunki, gdy okaże się, że wszystko jest w porządku. Dopilnuje też spraw związanych z przekazaniem mieszkania. Warto korzystać ze sprawdzonej agencji pośrednictwa - tylko licencjonowani pracownicy mają obowiązkowe OC.

 

Wybierając mieszkanie, poza oczywistymi parametrami, takimi jak wielkość, rozkład pomnieszczeń, cena, lokalizacja itp., warto zwrócić też uwagę na umeblowanie - może się okazać, że już na starcie będziemy musieli doposażyć mieszkanie, najprawdopodobniej na własny koszt. Jeśli nie mamy własnych mebli, lepiej znaleźć mieszkanie w pełni wyposażone lub umówić się z właścicielem, że sam uzupełni braki zgodnie z naszymi potrzebami.

 

Bardzo ważne jest podpisanie umowy najmu - bez niej praktycznie nie mamy żadnych praw. Przykładowe umowy możemy znaleźć w Internecie. Najważniejsze, żeby w takiej umowie znalazły się szczegółowe dane stron, czyli wynajmującego i najemcy, dokładne określenie i opisanie lokalu, wysokość czynszu i ewentualnie sposób jego waloryzowania, informacja o wszelkich dodatkowych kosztach, na przykład kaucjach, opłatach za media itp., wykaz praw i obowiązków obu stron, data zawarcia umowy, czas jej trwania i warunki wypowiedzenia. Do umowy warto dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, który dokładnie określi stan wynajmowanego przez nas mieszkania i zabezpieczy nas przed ewentualnymi nieuczciwymi roszczeniami wynajmującego - zwłaszcza, jeśli wpłacaliśmy mu kaucję.

 

To tylko kilka z najważniejszych zasad pomocnych przy wynajmie mieszkania. Mamy nadzieję, że pozwolą uniknąć kłopotów i cieszyć się nowym, choć nie własnym, mieszkaniem.

Podczas organizowania przeprowadzki jednym z większych wyzwań jest przeniesienie sprzętu komputerowego - i to niezależnie od tego, czy przeprowadzamy mieszkanie, czy biuro. Sprawa jest o tyle ważna, że cena takiego sprzętu zazwyczaj oscyluje w granicach kilku - kilkunastu tysięcy złotych - a poza niewątpliwie sporą wartością materialną, bardzo istotne są przechowywane w komputerach dane, które nie zawsze da się odzyskać w przypadku poważnego uszkodzenia urządzeń.

 

Jeśli musimy przenieść sprzęt, w pierwszej kolejności warto skopiować wszystkie zawarte w nim dane. Najczęściej do tego celu przydają się płyty i pendrive, jednak dobrze jest rozważyć zakup dysku zewnętrznego; jest on stosunkowo mało kosztowny, a ma dużo większe możliwości gromadzenia danych.

 

Kolejną sprawą, o której musimy pamiętać, jest zapisanie ustawień i haseł do odwiedzanych przez nas serwisów i stron internetowych. Opcja automatycznego zapamiętywania danych jest w tym przypadku bardzo pomocna, jednak w momencie, w którym konieczna będzie zmiana w ustawieniach przeglądarki, ten sposób może okazać się zawodny i warto mieć tego świadomość.

 

Musimy też wiedzieć, że najwięcej problemów przy przeprowadzaniu sprzętu sprawia... zainstalowanie go w nowym miejscu. Wszelkie kable i kabelki bardzo łatwo można rozłączyć (i należy to przed zapakowaniem komputerów koniecznie zrobić), natomiast ponowne podłączenie całości jest już większym wyzwaniem. Ale, oczywiście, możemy to sobie znacznie ułatwić: wystarczy, że po prostu oznaczymy poszczególne elementy, na przykład za pomocą różnokolorowych lub ponumerowanych karteczek - i przed demontażem całości zanotujemy, co do czego było podłączone. Drobiazg, ale docenimy to, gdy już będzie nam dane zmierzyć się z naszą elektroniką w nowym miejscu.

 

A samo pakowanie? Sprzęt komputerowy zdecydowanie najlepiej będzie się czuł w oryginalnych opakowaniach, ale nie ma co się oszukiwać - większość z nas wyrzuca je, gdy tylko rozpakuje świeżo nabytą elektronikę. Ale i na to jest sposób - wystarczą nam dowolne opakowania kartonowe, najlepiej maksymalnie dopasowane rozmiarem do przewożonego sprzętu. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek pustych miejsc, trzeba je koniecznie czymś wypełnić - może do tego posłużyć na przykład styropian, folia bąbelkowa, etc. Najdelikatniejsze i najbardziej podatne na uszkodzenia elementy, przed włożeniem do kartonów należy owinąć folią bąbelkową, która doskonale sprawdzi się w amortyzowaniu wszelkiego rodzaju wstrząsów. 

 

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w napędzie CD/DVD dowolnych płyt - to pozwoli ochronić go przed uszkodzeniem układu optycznego.

 

Kolejna rada - nasz sprzęt możemy dodatkowo zabezpieczyć, pakując go podwójnie - najpierw w jeden karton, a potem jeszcze w nieco większy, z zastosowaniem wypełniaczy.

 

Wszelkie gwałtowne wstrząsy, zmiana wilgotności powietrza, mróz - są to realne zagrożenia dla naszego sprzętu, dlatego w samochodzie dostawczym powinien być umieszczony w sposób bardzo przemyślany, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

 

Planując przeprowadzenie komputerów, musimy pamiętać, że spakowanie ich to dopiero początek drogi - są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak drukarka, ksero, skaner, etc. W nowym miejscu, poza rozpakowaniem i podłączeniem tego wszystkiego, będzie nas też prawdopodobnie czekać przeniesienie łącza internetowego, skonfigurowanie bezprzewodowej i przewodowej sieci komputerowej, itp. 

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku radom wszystko przebiegnie bez zarzutu, a sprzęt komputerowy jeszcze długo będzie świetnie się sprawował, mimo przygód ze zmianą miejsca lokalizacji.

Najczęściej decydujemy się na przeprowadzkę w chwili, gdy przestajemy się mieścić w naszym dotychczasowym M. Z różnych przyczyn - wraz z upływem czasu przybyło dzieci, rozmaitych przedmiotów, albo po prostu mieszkanie od początku było za małe i zdawaliśmy sobie sprawę, że przeprowadzka to tylko kwestia czasu. Bardzo często dochodzi do zamiany mieszkania na dom - nie tylko ze względu na powierzchnię, ale jest to oczywiście jeden z głównych argumentów. Logistycznie taka zmiana jest dość prosta do przeprowadzenia, a fakt, że w końcu zyskamy większą przestrzeń, pozwala dość swobodnie decydować o rozmieszczeniu poszczególnych rzeczy, już bez takiego ścisku jak dotychczas. Gorzej sytuacja się przedstawia, gdy konfiguracja jest odwrotna - to z dużego domu przeprowadzamy się do małego mieszkanka. Rzadko jest to decyzja dobrowolna - najczęściej wynika ona z konieczności oszczędności, bowiem zazwyczaj mieszkanie jest znacznie tańsze w utrzymaniu, niż dom. Czasem stan zdrowia, bądź wieczny brak czasu, nie pozwalają na zajęcie się domem w takim stopniu, w jakim on i jego otoczenie tego wymaga - a wiadomo, że przeważnie potrzebuje sporych nakładów pracy, dużo więcej, niż małe mieszkanko. Niezależnie od powodów, w końcu decyzja o przeprowadzce zapada. A wtedy okazuje się, że proces przenoszenia się do nowego miejsca będzie sporym wyzwaniem. Oto nagle trzeba to wszystko, co dotychczas wypełniało nasz dom, zmieścić na dużo mniejszej powierzchni. Jak to zrobić - to największy dylemat podczas tego typu przeprowadzek. Trudny do zaakceptowania pozostaje też fakt, że nasza przestrzeń życiowa dramatycznie się skurczy.

 

Żeby poradzić sobie z tą życiową rewolucją, warto przemyśleć, które rzeczy kupione do domu, są absolutnie zbędne w mieszkaniu. Pozbawieni ogrodu, na pewno nie będziemy korzystać z kosiarki, więc lepiej podarować ją komuś bliskiemu, niż zabierać ze sobą. Podobnie rzecz ma się np. z łopatą do odśnieżania - to już nie będzie naszym obowiązkiem, więc lepiej ją zostawmy. I w tym miejscu warto uświadomić sobie plusy nowego miejsca zamieszkania - od teraz sprawy typu odśnieżanie chodnika, odświeżanie zewnętrznej elewacji budynku i palenie w kominku to rzeczy, które nas nie interesują. Jest to niewątpliwa korzyść. A teraz, by nie było tak kolorowo, kolejny problem - meble. Wszelki nadmiar, który dotychczas uchodził nam na sucho, na pewno w małym M nie będzie miał racji bytu. Czasem okazuje się, że gabaryty dotychczasowych mebli są tak duże, że lepiej z nich zrezygnować i do naszego mieszkanka kupić coś bardziej dopasowanego do metrażu. 

 

Jak widać, trudności jest wiele. Ale nie warto się zrażać - może się okazać, że zamiana domu na mieszkanie to wcale nie jest zły pomysł!;)

{module title="Firma"}

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Firma

WEKTOR funkcjonuje na rynku usług przeprowadzkowych od 1997 roku. Naszą misją jest realizować potrzeby klienta i poszeszać ofertę na rynku transportowym. Do profilu naszej działalności należą: przeprowadzki w Szczecinie, transport ciężarowy krajowy i miedzynarodowy (np. do Niemiec, etc.).

Kontakt

Przeprowadzki Szczecin - Transport Szczecin
tel. kom:+48 601 74 39 52